Julia has logged 48 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All We Had

All We Had

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
The New Original Wonder Woman

The New Original Wonder Woman

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Paperboy

The Paperboy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mon Mon the Water Spider

Mon Mon the Water Spider

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Reader

The Reader

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolf Daddy

Wolf Daddy

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rejected

Rejected

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Out of Sight

Out of Sight

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dead Calm

Dead Calm

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cake

Cake

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Story of R32

Story of R32

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Cat Came Back

The Cat Came Back

1988
×
Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry