Sort by

Julia has logged 113 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
history of japan

history of japan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

Timelapse of the Future: A Journey to the End of Time

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rudy

Rudy

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Edit this entry  
31
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fractured

Fractured

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry