Sort by

anna has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babel

Babel

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
NiNoKuni

NiNoKuni

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
He Even Has Your Eyes

He Even Has Your Eyes

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Antebellum

Antebellum

2020
×
Edit this entry  
17
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry