Sort by

mohammed has logged 156 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★
Edit this entry  
29
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Yacoubian Building

The Yacoubian Building

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Heliopolis Flat

In the Heliopolis Flat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★
Edit this entry  
01
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret

The Secret

2006
×
Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Troy

Troy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Age of Samurai: Battle for Japan

Age of Samurai: Battle for Japan

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★
Edit this entry  
20
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry