RSS feed for Jack

Jack has watched 265 films released in the 1980s.

  • Glory

    ★★★½

  • Driving Miss Daisy

    ★★½

  • Dekalog

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • A Grand Day Out

    ★★★★

  • For All Mankind

    ★★★★½

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★

  • Look Who's Talking

    ★★

  • Decalogue X

  • Decalogue IX

  • Decalogue VIII

  • Decalogue VII

  • Decalogue VI

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★½

  • Decalogue V

  • Drugstore Cowboy

    ★★★½

  • Decalogue IV

  • Decalogue III

  • Decalogue II

  • Decalogue I

  • Knick Knack

    ★★★½

  • sex, lies, and videotape

    ★★★½

  • Uncle Buck

    ★★★

  • The Abyss

    ★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • The Killer

    ★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

    ★★½

  • Batman

    ★★★

  • Ghostbusters II

    ★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • Mystery Train

    ★★★½

  • Santa Sangre

    ★★★★½

  • Say Anything...

    ★★★½

  • The Dream Team

    ★★½

  • Born on the Fourth of July

    ★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★

  • Time of the Gypsies

    ★★★★

  • Rain Man

    ★★★★

  • Twins

    ★★

  • Mississippi Burning

    ★★★½

  • The Adventures of Baron Munchausen

    ★★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★

  • The Land Before Time

    ★★½

  • Oliver & Company

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★

  • The Vanishing

    ★★★★

  • Ariel

    ★★★★½

  • Damnation

    ★★★★

  • Scooby-Doo and the Ghoul School

    ★★½

  • The Accused

    ★★

  • Heathers

    ★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★½

  • Running on Empty

    ★★★★

  • Landscape in the Mist

    ★★★★

  • High Hopes

    ★★★★★

  • The Thin Blue Line

    ★★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★½

  • Tin Toy

    ★★★

  • Midnight Run

    ★★★½

  • Akira

    ★★★½

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★½

  • Big

    ★★★½