RSS feed for Brad

Brad has watched 250 films released in the 1980s.

  • Always

    ★★★½

  • Tango & Cash

    ★★★½

  • Glory

    ★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★

  • Shocker

    ★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

  • Blind Fury

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

    ★★★

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

    ★★

  • Turner & Hooch

    ★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Lethal Weapon 2

    ★★★½

  • Batman

    ★★★

  • Star Trek V: The Final Frontier

    ★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Road House

    ★★★½

  • See No Evil, Hear No Evil

    ★★★

  • The Horror Show

    ★★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Say Anything...

    ★★★

  • Dial Code Santa Claus

    ★★★★

  • The Mighty Quinn

    ★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★

  • The 'Burbs

    ★★★★

  • Major League

    ★★★½

  • Gleaming the Cube

    ★★★

  • They Live

    ★★★½

  • Scrooged

    ★★★★★

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★

  • Tapeheads

    ★★★

  • Uninvited

    ★★★½

  • Married to the Mob

    ★★★½

  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

    ★★★

  • Mac and Me

  • Monkey Shines

    ★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Short Circuit 2

    ★★★½

  • Coming to America

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Red Heat

    ★★★★

  • Poltergeist III

    ★★½

  • Big

    ★★★★

  • Rambo III

    ★★★

  • Miracle Mile

    ★★★★

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★★½

  • Critters 2

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★

  • The Dead Pool

    ★★★

  • Inherit the Wind

    ★★★

  • Little Nikita

    ★★★

  • Bloodsport

    ★★★

  • The Serpent and the Rainbow

    ★★★★

  • Comic Book Confidential

    ★★★

  • Death Spa

    ★★★★

  • Brain Damage

    ★★★

  • A Better Tomorrow II

    ★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★

  • The Running Man

    ★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • The Monster Squad

    ★★★★★

  • Babette's Feast

    ★★★½

  • Masters of the Universe

    ★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★

  • The Soultangler

  • Superman IV: The Quest for Peace

    ★★½

  • Jaws: The Revenge

    ★★½

  • Innerspace

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★