Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Littlest Light on the Christmas Tree

The Littlest Light on the Christmas Tree

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry