Sort by

movie_lists69 has logged 423 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Monster

Monster

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The peace group

The peace group

×
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I See You

I See You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
In Time

In Time

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
½
Edit this entry  
14
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slippery When Wet

Slippery When Wet

1958
×
★★★½
Edit this entry  
14
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
On the Buses

On the Buses

1971
×
★★½
Edit this entry  
02
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry