movie_man has logged 143 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Cove

The Cove

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cane Toads: The Conquest

Cane Toads: The Conquest

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
PressPausePlay

PressPausePlay

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Jugend ohne Gott

Jugend ohne Gott

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pi

Pi

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
03
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry