Sort by

Mike has logged 374 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Max Steel

Max Steel

2016
×
★½
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shell

Shell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
18
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Monster

The Monster

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
2046

2046

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
½
Read the review Edit this entry  
14
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Slasher

Night of the Slasher

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry