Sort by

Mike has logged 43 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sinister Squad

Sinister Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Kidnap

Kidnap

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider

Spider

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★½
Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★½
Edit this entry