Sort by

victoria has logged 519 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Divine Love

Divine Love

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Colors & Boots

Colors & Boots

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Green Vinyl

Green Vinyl

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
Estômago: A Gastronomic Story

Estômago: A Gastronomic Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Os Normais: O Filme

Os Normais: O Filme

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Daisies

Daisies

1966
×
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
College

College

1927
×
Read the review Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Joe

Little Joe

2019
×
Edit this entry  
27
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Barfi!

Barfi!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
20
Céline

Céline

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It’s Never Nighttime in the Map

It’s Never Nighttime in the Map

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once

Once

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
Edit this entry  
17
The Goddesses

The Goddesses

1972
×
Edit this entry  
16
Amor Fluido

Amor Fluido

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry