Sort by

victoria has logged 52 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Street

The Street

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

2019
×
Edit this entry  
27
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poison

Poison

1991
×
Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Les Sièges de l'Alcazar

Les Sièges de l'Alcazar

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabiria, Charity, Chastity

Cabiria, Charity, Chastity

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Amanda Seales: I Be Knowin'

Amanda Seales: I Be Knowin'

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Everything Is a Remix

Everything Is a Remix

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man

Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
The Village

The Village

1993
×
Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Romantics Anonymous

Romantics Anonymous

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Heart and Guts

Heart and Guts

1982
×
Read the review Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★½
Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read prior review Edit this entry  
11
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Read prior review Edit this entry  
05
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
Edit this entry  
05
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
05
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
05
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
Edit this entry  
05
A Visit to the Louvre

A Visit to the Louvre

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

Cézanne - Dialogue avec Joachim Gasquet (Les éditions Bernheim-Jeune)

1990
×
Read the review Edit this entry  
05
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
05
Sea of Roses

Sea of Roses

1978
×
★★★½
Edit this entry  
04
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry