• Akira

    Akira

    ★★★★★

    Incredible. Not only is Akira genuinely exciting from scene to scene, it’s also just so ambitious and richly designed. At 2 hours, Neo Tokyo feels lived-in and complex enough to justify several 2 hour films, but with a film this good, there really should be only one. It is a feast for the eyes, and there is no shortage of story to chew on.

  • Highway Patrolman

    Highway Patrolman

    ★★★½

    Alex Cox plays this one pretty straight, but it’s engaging nonetheless. Demonstrates cops as harbingers of their own fate. Looks great too.

  • Uncharted

    Uncharted

    ★½

    There’s a fight scene in a Papa John’s

  • Thirteen Lives

    Thirteen Lives

    ★★★½

    It’s been nearly a decade since Howard’s made something this engaging. It’s nothing super special as a film, but he rounded up some good actors, and told a story that is no doubt harrowing and edge-of-your-seat, even if you know the outcome.

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★½

    This here is a beautiful film, and yet is a rather different stroke from Miyazaki. He distances himself from his more fantastical leanings, and instead crafts something much more patient, more sad, but at the same time, his continual fascinations on humanity remain ever present.  The characters, the animation, the poetic themes, it’s all just so indescribably touching.

  • Prey

    Prey

    ★★½

    Perfectly adequate, as Dan Trachtenberg really knows how to set the proverbial stage, where to point a camera, how to get plenty out of pretty little. The stripped-back narrative definitely brings it back to its roots, but I’m gonna be perfectly honest, I don’t care about Predator that much. The first film is definitely a solid action film, but it’s hardly ever stood out to me as one of the best action movies of all-time. All that to say, I…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★

    This film is such a treat, and simultaneously a pretty frustrating film to endure. It’s so conceptually particular and lived-in, that in spite of my personal gripes towards something like it’s vocal/sound-mixing, I can still easily see why it’s hailed as a masterpiece.

  • Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★★

    Watched the Final Cut, and while I still prefer the 1979 cut, it’s still such an impossibly haunting film. Before I put this on, I was trying to ask myself what I thought the greatest film of all-time was, and while most people say The Godfather or Citizen Kane, I think there’s an argument to be made about Apocalypse Now. No, I don’t actually think this is the greatest film of all-time, but the film captures something, an essence, a…

  • Tokyo Sonata

    Tokyo Sonata

    ★★★★

    Quite the sad film this is. Really beautiful examination of pride, authority, trust. A film based around complicated, human dilemmas. Kurosawa is a master of staging performances, and he utilizes atmospheric sound beautifully. Can’t wait for this one to have a better transfer.

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    This thing slaps so hard, I tell you hwhat. Jordan Peele has truly upped his craftsmanship, and I very much enjoyed his previous two films, but his ability to tell a story has reached new heights in Nope. It’s an exciting and compelling watch from start to finish. That 65mm film is looking real crisp too, vivid colors, beautiful day for night images; Hoyte Van Hoytema brings the goods. Undoubtedly one of the more inspired and inspiring films I’ve seen this…

  • Mad God

    Mad God

    ★★★★

    I loved this. What a brilliantly imagined vision. Nightmarish, but no less captivating. A worthwhile experience.

  • Walker

    Walker

    ★★★½

    Walker demonstrates Alex Cox’ radical sensibilities, not just in his political foundation, but in the way he constructs a film. The tonality of this film is in complete contrast with the story that’s being told. A parody of American progress, reflected by the countless tragedies that lie in its wake. Through absurdism, through anachronism, Cox paints a crystal clear picture of the hypocrisy in progress through colonization. Ed Harris, being the great actor that he is, clearly understood the assignment,…