Sort by

Brayden has logged 288 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Red Dead Redemption: The Man from Blackwater

Red Dead Redemption: The Man from Blackwater

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Dreams: The Making of the Last of Us - Left Behind

From Dreams: The Making of the Last of Us - Left Behind

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Alone

Alone

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After We Fell

After We Fell

2021
×
Edit this entry  
27
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
★★
Edit this entry  
22
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
18
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable – Chapter 1

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable – Chapter 1

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★½
Edit this entry  
17
Attack on Titan: Chronicle

Attack on Titan: Chronicle

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
A Murder of Crows

A Murder of Crows

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Life of David Gale

The Life of David Gale

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Watermelon: A Cautionary Tale

Watermelon: A Cautionary Tale

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
#Alive

#Alive

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Perfect Storm

The Perfect Storm

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Chronicles of Riddick: Dark Fury

The Chronicles of Riddick: Dark Fury

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
'71

'71

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Super 8

Super 8

2011
×
★★½
Edit this entry