Sort by

Dan Gaertner has logged 508 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Propaganda Game

The Propaganda Game

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
I'll See You in My Dreams

I'll See You in My Dreams

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Woman in Gold

Woman in Gold

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Infinitely Polar Bear

Infinitely Polar Bear

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
From Caligari to Hitler

From Caligari to Hitler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Smile Back

I Smile Back

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Meru

Meru

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
India's Daughter

India's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dark Star: H. R. Giger's World

Dark Star: H. R. Giger's World

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry