Dan Gaertner has logged 428 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Changing Batteries

Changing Batteries

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Changing Batteries

Changing Batteries

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deprogrammed

Deprogrammed

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Denial

Denial

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Monster

The Monster

1903
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hooligan Sparrow

Hooligan Sparrow

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Breaking a Monster

Breaking a Monster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
David Brent: Life on the Road

David Brent: Life on the Road

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
1959: The Year that Changed Jazz

1959: The Year that Changed Jazz

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Fits

The Fits

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moana

Moana

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gleason

Gleason

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Routine Pleasures

Routine Pleasures

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sour Grapes

Sour Grapes

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elvis: That's the Way It Is

Elvis: That's the Way It Is

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Face Oculta

A Face Oculta

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry