Dan Gaertner has logged 42 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
School Daze

School Daze

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Daft Punk Unchained

Daft Punk Unchained

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grandma

Grandma

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Island in the Sun

Island in the Sun

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mustang

Mustang

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sweet Cocoon

Sweet Cocoon

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bright Road

Bright Road

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Theeb‎‎

Theeb‎‎

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Truth

Truth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunting Ground

The Hunting Ground

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last Day of Freedom

Last Day of Freedom

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chau, Beyond the Lines

Chau, Beyond the Lines

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mandalay

Mandalay

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Barbara

Barbara

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pal Joey

Pal Joey

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Munro

Munro

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oktapodi

Oktapodi

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cartel Land

Cartel Land

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Masques

Masques

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Je suis Charlie

Je suis Charlie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chuck Norris vs Communism

Chuck Norris vs Communism

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
M

M

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry