• The Beguiled

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Big Little Lies

    ★★★★½

  • Fences

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

  • Jackie

    ★★★½

  • Una

    ★★★½

  • Nocturnal Animals

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★½

  • Elle

    ★★★★★

  • The Neon Demon

  • Hell or High Water

    ★★

  • Loving

    ★★★★

  • American Honey

    ★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Lemonade

    ★★★★★

  • Florence Foster Jenkins

  • Things to Come

    ★★★★½

  • The Love Witch

    ★★★★

  • Certain Women

    ★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • The Revenant

  • Maggie's Plan

  • The Danish Girl

  • Black Mass

  • Room

  • Anomalisa

  • Goosebumps

  • The Lobster

  • Inside Out

  • Valley of Love

    ★★

  • Sicario

  • Mustang

  • Carol

    ★★★★★

  • Dark Places

  • Trainwreck

  • Queen of Earth

  • 45 Years

  • I'll See You in My Dreams

  • Brooklyn

  • The Diary of a Teenage Girl

  • Tangerine

  • The Witch

    ★★★★

  • Ex Machina

  • The Interview

  • Big Eyes

    ★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • Into the Woods

    ★★

  • Selma

    ★★★★★

  • The Gambler

    ★½

  • A Most Violent Year

    ★★★★

  • Olive Kitteridge

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Still Alice

  • Cake

    ★★★

  • The Theory of Everything

  • The Duke of Burgundy

  • Beyond the Lights

  • While We're Young

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • 99 Homes

    ★★★½

  • Wild

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • The One I Love

    ★★★½

  • Clouds of Sils Maria