Sort by

Jake has logged 167 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
Steamboat Round the Bend

Steamboat Round the Bend

1935
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman of the Port

The Woman of the Port

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Santa

Santa

1932
×
★★½
Edit this entry  
24
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Always

Always

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Who Am I This Time?

Who Am I This Time?

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Landline

Landline

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry