Jake has logged 212 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil Is a Woman

The Devil Is a Woman

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hanging Tree

The Hanging Tree

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Orson Welles: The One-Man Band

Orson Welles: The One-Man Band

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Wichita

Wichita

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Weekend

The Weekend

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry