Jake has logged 324 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
True Crime

True Crime

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Read the review Edit this entry  
20
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
16
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Box

The Box

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dave

Dave

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Public Speaking

Public Speaking

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Package

The Package

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★
Read the review Edit this entry