Sort by

Adam has logged 160 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Men Against Fire

Black Mirror: Men Against Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Saving Christmas

Saving Christmas

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
28
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: The Entire History of You

Black Mirror: The Entire History of You

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: The National Anthem

Black Mirror: The National Anthem

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry and the Hendersons

Harry and the Hendersons

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry