Sort by

MovieGenius has logged 699 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
Edit this entry  
31
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
Edit this entry  
30
Aaja Nachle

Aaja Nachle

2007
×
Edit this entry  
30
The Apple

The Apple

1980
×
Edit this entry  
30
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
Read the review Edit this entry  
29
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parade of the Women Delegates, World's Fair

Parade of the Women Delegates, World's Fair

1904
×
Edit this entry  
29
Parade of Mystic Shriners, Luna Park, Coney Island

Parade of Mystic Shriners, Luna Park, Coney Island

1904
×
Edit this entry  
29
Panoramic View of Charleston Exposition (South Carolina)

Panoramic View of Charleston Exposition (South Carolina)

1902
×
Read the review Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Breakin' 2: Electric Boogaloo

Breakin' 2: Electric Boogaloo

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

1947
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Three Stooges

The Three Stooges

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
Edit this entry  
19
24 Hour Alert

24 Hour Alert

1955
×
Edit this entry  
19
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Edit this entry  
19
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
18
Dirty Wars

Dirty Wars

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
Edit this entry  
17
Xala

Xala

1975
×
Edit this entry  
17
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
Edit this entry  
16
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
Edit this entry  
16
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shakespeare High

Shakespeare High

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Traveling Light

Traveling Light

2012
×
Edit this entry  
07
Blood Sabbath

Blood Sabbath

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
Read the review Edit this entry  
04
American Hustle

American Hustle

2013
×
Read prior review Edit this entry  
03
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
Edit this entry  
02
China 9, Liberty 37

China 9, Liberty 37

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
To Rome with Love

To Rome with Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
Read the review Edit this entry  
02
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
Edit this entry  
29
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
Read prior review Edit this entry  
27
Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela

2013
×
Edit this entry  
27
Polk County Pot Plane

Polk County Pot Plane

1977
×
★★★
Edit this entry  
27
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry