Sort by

MovieGenius has logged 46 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Cucaracha

La Cucaracha

1934
×
★★
Edit this entry  
31
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sample People

Sample People

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snake Eater

Snake Eater

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
...All the Marbles

...All the Marbles

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Journey

Dark Journey

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Edit this entry  
18
The Past

The Past

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Payback

Payback

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Judex

Judex

1916
×
Read prior review Edit this entry  
14
The Devil's Carnival

The Devil's Carnival

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Night of the Warrior

Night of the Warrior

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Judex

Judex

1916
×
Read the review Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tormented

Tormented

1960
×
Read the review Edit this entry  
07
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Halo 4: Forward Unto Dawn

Halo 4: Forward Unto Dawn

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Judex

Judex

1916
×
Read the review Edit this entry  
05
The Fighting Temptations

The Fighting Temptations

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
BKO: Bangkok Knockout

BKO: Bangkok Knockout

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden

Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Warrior

Night of the Warrior

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry