MovieGenius has logged 471 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Pete Holmes: Dirty Clean

Pete Holmes: Dirty Clean

2018
×
Edit this entry  
26
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monster Dog

Monster Dog

1984
×
Edit this entry  
22
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Second Act

Second Act

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
Edit this entry  
11
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Creed II

Creed II

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
Edit this entry  
08
Life-Size 2: A Christmas Eve

Life-Size 2: A Christmas Eve

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Life-Size

Life-Size

2000
×
Read the review Edit this entry  
05
Death Line

Death Line

1972
×
Edit this entry  
04
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
Edit this entry  
29
Dark Magic

Dark Magic

1939
×
Edit this entry  
29
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far from Afghanistan

Far from Afghanistan

2012
×
Edit this entry  
26
Lost Masterpieces of Pornography

Lost Masterpieces of Pornography

2010
×
Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
Edit this entry  
20
Only the Dead

Only the Dead

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
They Fight

They Fight

2018
×
Edit this entry  
16
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
Edit this entry  
12
Rhythm Nation 1814

Rhythm Nation 1814

1989
×
Edit this entry  
11
Moonwalker

Moonwalker

1988
×
Edit this entry  
10
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Give Us This Day

Give Us This Day

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Mandy

Mandy

2018
×
Edit this entry  
08
Incoming

Incoming

2018
×
Edit this entry  
07
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2013
×
Edit this entry  
05
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
Read the review Edit this entry  
04
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
Edit this entry  
30
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
Forza Bastia

Forza Bastia

1978
×
Edit this entry  
26
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Edit this entry