RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 352 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Game Changers

The Game Changers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Snoopy, Come Home

Snoopy, Come Home

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

Hello, Privilege. It's Me, Chelsea

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Oath

The Oath

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Summertime

Summertime

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Maiden

Maiden

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Violence Voyager

Violence Voyager

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Colin Quinn: Red State, Blue State

Colin Quinn: Red State, Blue State

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry