RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 359 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bill Burr: Paper Tiger

Bill Burr: Paper Tiger

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Oath

The Oath

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violence Voyager

Violence Voyager

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Colin Quinn: Red State, Blue State

Colin Quinn: Red State, Blue State

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Boy Named Charlie Brown

A Boy Named Charlie Brown

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Case of Hana & Alice

The Case of Hana & Alice

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chris Porter: A Man From Kansas

Chris Porter: A Man From Kansas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Stunt Man

The Stunt Man

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Being Frank

Being Frank

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Myth of the American Sleepover

The Myth of the American Sleepover

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stuber

Stuber

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry