RSS feed for Jeremy

Jeremy has logged 100 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Luz

Luz

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Piercing

Piercing

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Between Worlds

Between Worlds

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
End of Days

End of Days

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apostle

Apostle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Island

The Island

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Super Troopers 2

Super Troopers 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Student Bodies

Student Bodies

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gemini

Gemini

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry