RSS feed for Jeremy
  • Major League

    Major League

    ★★★★

    For a comedy, there are long and serious droughts of humanity throughout the film that turn this hijinks filled sports comedy into a real movie. Catch this one.

  • The Parent Trap

    The Parent Trap

    ★★½

    It’s a cute ending, but there are enough problems to put this one closer to unwatchable than watchable.

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★★★

    Still great.

  • Rookie of the Year

    Rookie of the Year

    ★★★

    I should have left this one back in 93 when I saw it at 8 years old. How is this film more impossible to buy into than Angels in the Outfield? It still keeps the 3 stars I originally gave it because I remember quoting this film late into my teens.

  • Cinderella

    Cinderella

    ★★★★★

    My daughter’s first Disney Movie.

  • A Goofy Movie

    A Goofy Movie

    ★★★★★

    Still the greatest father/son story of all time.

  • Alphaville

    Alphaville

    ★★★

    Dense and excruciating.

  • The Game Changers

    The Game Changers

    ★★★½

    I want that clear plasma!

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★★½

    A hilarious and begrudgingly human satire that almost makes you wish Hitler was your imaginary friend. It’s as biting as satires get while still being entertaining.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★

    This movie is still a good time. It still amazes me how vastly different this one is from Vertigo that came out the year before and Psycho which came out the year after it.

  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★★

    It’s amazing how dated and up to date this movie is over 20 years later. Still rewatchable.

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★★

    There is a lot to like in here. Wesley Snipes is ridiculous and amazing, Eddie Murphy is back in a unique way, and it is a story that cinephiles should celebrate on every level.