2014

Jeremy Sheffield Jeremy Sheffield’s year in review

Jeremy’s highest rated films

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Interview

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Battle Royale

    ★★★★★

  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

    ★★★★★

  • The One I Love

    ★★★★★

  • Rand University

    ★★★★★

  • Gary Gulman: In This Economy?

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Chelsea Peretti: One of the Greats

    ★★★★½

  • The Woman

    ★★★★½

  • Fat Girl

    ★★★★½

  • Freeway

    ★★★★½

  • The Trip to Italy

    ★★★★

  • Ginger Snaps

    ★★★★

  • Sleepaway Camp

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 41 Films watched
  • 3.4 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

The One I Love

Mar 12

Last Film

12 Angry Men

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
23 films
Thriller
15 films
Horror
15 films
Comedy
13 films
Crime
5 films
Action
5 films
Mystery
5 films
Romance
4 films
Adventure
3 films
Sci Fi
2 films
USA
27 films
Canada
7 films
France
6 films
UK
5 films
Germany
5 films
Denmark
3 films
Belgium
2 films
Italy
2 films
Sweden
2 films
English
40 films
French
3 films
Dutch
1 film
Chinese
1 film
Italian
1 film
Japanese
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 17 Added 1044

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeremy’s most liked review

The Interview

★★★★★

I was fortunate enough to be in a town that has a cool theater that would show this movie. I love the Plaza Theater here in Atlanta. They show all of the films that no one else will show in this town.

I loved this film. I laughed all the…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Ass Backwards
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Gary Gulman: In This Economy?
Average weighted rating:

3.6

Films Jeremy watched in 2014

  • 12 Angry Men
  • A Teacher
  • The Interview
  • Gary Gulman: In This Economy?
  • The Trip to Italy
  • Jug Face
  • Ginger Snaps
  • Tamara
  • All the Boys Love Mandy Lane
  • Bad Meat
  • Requiem for a Dream
  • Battle Royale
  • Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way
  • Rampage: Capital Punishment
  • Two Girls and a Guy
  • Ass Backwards
  • The Wolf of Wall Street
  • Sleepaway Camp
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Kiss the Girls
  • Shivers
  • The Lifeguard
  • Crack House
  • Deadgirl
  • A View to a Kill
  • The Vanishing
  • Antichrist
  • The Woman
  • Fat Girl
  • Maniac Cop
  • Freeway
  • Chloe
  • North Dallas Forty
  • Carrie
  • Videodrome
  • Serial Mom
  • A Dangerous Method
  • Rand University
  • The One I Love

World Map

Highly rated films Jeremy missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Interstellar

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more