2015

Jeremy Sheffield Jeremy Sheffield’s year in review

Jeremy’s highest rated films

  • Crank: High Voltage

    ★★★★★

  • Crank

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Ip Man

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★★

  • Glengarry Glen Ross

    ★★★★★

  • The Bitter Buddha

    ★★★★★

  • Maria Bamford: The Special Special Special!

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★½

  • The Gift

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★★★½

  • Harmontown

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 110 Films watched
  • 9.2 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Die Hard

Jan 1

Last Film

Misery

Nov 23

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Comedy
41 films
Thriller
32 films
Action
28 films
Horror
25 films
Crime
17 films
Adventure
15 films
Mystery
14 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
8 films
USA
84 films
Canada
9 films
UK
9 films
Germany
8 films
France
7 films
Australia
4 films
Italy
4 films
China
3 films
South Korea
2 films
Norway
2 films
English
101 films
French
6 films
Italian
5 films
German
4 films
Russian
3 films
Japanese
3 films
Korean
3 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
Norwegian
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 85

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeremy’s most liked review

Predestination

★★★★

Have you ever smoked a brisket before? You put the rub all over the piece of meat, you inject it with delicious flavors, and then you let it rest for awhile. You wait about a half hour, and once your grill is right, you put it on the bbq pit…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Gigli
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Strictly Sexual
Average weighted rating:

2.9

Films Jeremy watched in 2015

  • Misery
  • The Gift
  • An Oversimplification of Her Beauty
  • Ant-Man
  • Black Mass
  • Ex Machina
  • Jurassic World
  • San Andreas
  • Pitch Perfect 2
  • Road Hard
  • Comedy Central Roast of Justin Bieber
  • No Holds Barred
  • Blue Jasmine
  • This Is Where I Leave You
  • Harmontown
  • Crank: High Voltage
  • Crank
  • The Machine Girl
  • Drive Angry
  • Running Scared
  • The Grand Budapest Hotel
  • John Wick
  • Whiplash
  • Safe Haven
  • The Purge
  • Kingsman: The Secret Service
  • Road House
  • The Judge
  • If I Stay
  • Tango & Cash
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • The Final Destination
  • Groundhog Day
  • The Little Girl Who Lives Down the Lane
  • Birdemic: Shock and Terror
  • Tusk
  • A Million Ways to Die in the West
  • Run Ronnie Run
  • St. Vincent
  • Ip Man 2
  • Ip Man
  • The Raid
  • Frank
  • Spring Breakers
  • Fifty Shades of Grey
  • The Fault in Our Stars
  • Birdman
  • Maps to the Stars
  • Hostel: Part II
  • The Wolverine
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Final Destination 3
  • The Amazing Spider-Man 2
  • It's a Disaster
  • Starship Troopers 3: Marauder
  • Starship Troopers 2: Hero of the Federation
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Funny Games
  • 13 Sins
  • You're Next
  • Ginger Snaps 2: Unleashed
  • The Ward
  • American Mary
  • Shooter
  • Jack Reacher
  • Compulsion
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Lego Movie
  • Neighbors
  • Strictly Sexual
  • Cast Away
  • Patton Oswalt: Tragedy Plus Comedy Equals Time
  • 48 Hrs.
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • The Graduate
  • The Brass Teapot
  • Trainspotting
  • The Wedding Ringer
  • Snowpiercer
  • Drugstore Cowboy
  • Muscle Shoals
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Odd Thomas
  • Scream 2
  • Looper
  • Dead Snow
  • Sightseers
  • In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
  • Gigli
  • F for Fake
  • The Libertine
  • My Dinner with Andre
  • Women Aren't Funny
  • Resolution
  • Predestination
  • John Dies at the End
  • Top Five
  • Glengarry Glen Ross
  • Temptation: Confessions of a Marriage Counselor
  • Castaway on the Moon
  • La Strada
  • Glen or Glenda
  • In a World...
  • The Bitter Buddha
  • Maria Bamford: The Special Special Special!
  • The Village
  • The Deflowering of Eva van End
  • Knights of Badassdom
  • Die Hard

World Map

Highly rated films Jeremy missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Room
  • Embrace of the Serpent

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more