2017

Jeremy Sheffield Jeremy Sheffield’s year in review

Jeremy’s highest rated films

  • The Day of the Beast

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • The End of the Tour

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Office Space

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 206 Films watched
  • 17.2 Average per month
  • 4 Average per week

Milestones

First Film

Smokey and the Bandit

May 21

Last Film

Bright

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
86 films
Comedy
67 films
Thriller
61 films
Horror
51 films
Action
45 films
Crime
35 films
Fantasy
28 films
Sci Fi
28 films
Mystery
21 films
Adventure
20 films
USA
177 films
UK
22 films
France
14 films
Canada
9 films
Germany
8 films
Australia
5 films
Denmark
4 films
Ireland
4 films
Italy
4 films
Mexico
4 films
English
195 films
Spanish
17 films
French
17 films
German
14 films
Italian
11 films
Russian
6 films
Chinese
3 films
Japanese
3 films
Cantonese
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 90

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeremy’s most liked review

Goon: Last of the Enforcers

★★

It ups the violence, blood, and juvenile humor, but loses all the heart from the first one. The difference between the first movie and this one is the difference between your best friend calling you an asshole and some random stranger calling you an asshole. One is enjoyable and one starts a fight.

www.moviegoals.com

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Garbage Pail Kids Movie
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Baby Driver
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Can We Take a Joke?
Average weighted rating:

3.1

Films Jeremy watched in 2017

  • Bright
  • Baahubali 2: The Conclusion
  • Bahubali: The Beginning
  • The Day of the Beast
  • The Stanford Prison Experiment
  • Jackie
  • The Purge: Election Year
  • Cobra
  • Love & Saucers
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Todd Barry: Spicy Honey
  • Split
  • All the Money in the World
  • I Love You, Daddy
  • The Greatest Showman
  • Bad Lieutenant
  • Downsizing
  • Most Beautiful Island
  • Christmas Evil
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The End of the Tour
  • Judd Apatow: The Return
  • Elf
  • Frozen
  • The Last of the Mohicans
  • Silent Night, Deadly Night
  • Thelma
  • Brimstone & Glory
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Die Hard
  • Gremlins
  • Rent
  • My Girl
  • The Disaster Artist
  • Blade II
  • 12 Angry Men
  • Moulin Rouge!
  • The Mask You Live In
  • Crimson Peak
  • A Bad Idea Gone Wrong
  • Office Space
  • Lady Bird
  • Murder on the Orient Express
  • Jesus Christ Superstar
  • Sweet Virginia
  • About a Boy
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Justice League
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Blue Velvet
  • Bitch
  • Chuck & Buck
  • The Devil's Backbone
  • Ari Shaffir: Double Negative
  • Frances Ha
  • Doctor Strange
  • Thor: Ragnarok
  • Chappie
  • Judah Friedlander: America Is the Greatest Country in the United States
  • Raw
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Lord of War
  • The Voices
  • Patton Oswalt: Annihilation
  • Psycho
  • Beetlejuice
  • Tragedy Girls
  • Dina
  • 78/52
  • I Know What You Did Last Summer
  • Ghostbusters
  • Happy Death Day
  • I, Tonya
  • The Foreigner
  • Gerald's Game
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Suspiria
  • Brawl in Cell Block 99
  • Evil Dead II
  • Blade Runner 2049
  • Hot Fuzz
  • The Untamed
  • Better Watch Out
  • The Evil Dead
  • Beach Rats
  • Super Dark Times
  • Blade Runner
  • Possession
  • Zoology
  • Beauty and the Beast
  • mother!
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The House
  • It
  • Death Line
  • Slap Shot
  • Cop Car
  • Dogville
  • Her
  • Brick
  • Leaving Las Vegas
  • Pretty in Pink
  • Commando
  • The Mist
  • Rolling Thunder
  • Death Wish
  • Man of Tai Chi
  • She's So Lovely
  • Red Christmas
  • Broadcast News
  • Goon: Last of the Enforcers
  • Dave Made a Maze
  • Infinity Baby
  • Brigsby Bear
  • The Garbage Pail Kids Movie
  • Akira
  • Rumble Fish
  • Raising Arizona
  • Can We Take a Joke?
  • All Dogs Go to Heaven
  • My Big Fat Greek Wedding
  • While We're Young
  • Listen Up Philip
  • Person to Person
  • Logan Lucky
  • Next
  • Hell or High Water
  • Bone Tomahawk
  • Murder Party
  • Graveyard Shift
  • Cujo
  • Blue Ruin
  • The Kid Stays in the Picture
  • American Assassin
  • Annabelle: Creation
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Cat's Eye
  • Firestarter
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • The Salvation
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Room 237
  • Good Time
  • Effects
  • The Great Dictator
  • The Dark Tower
  • The Founder
  • Opening Night
  • Intruder
  • Rawhead Rex
  • Bronson
  • Boys in the Trees
  • Detroit
  • A Ghost Story
  • Atomic Blonde
  • Babe: Pig in the City
  • Green Room
  • The Dungeonmaster
  • From Beyond
  • Lost in Paris
  • Tickled
  • Ingrid Goes West
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Dunkirk
  • Night of the Living Dead
  • Creepshow
  • Ghoulies II
  • Troll
  • The Man Who Wasn't There
  • Mommy Dead and Dearest
  • To the Bone
  • Café Society
  • The Little Hours
  • The Big Sick
  • Blood Simple
  • In a Valley of Violence
  • War for the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Streets of Fire
  • Ricochet
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man: Homecoming
  • Bride of Re-Animator
  • Se7en
  • Wakefield
  • Rough Night
  • The Hero
  • The Wind Rises
  • Drive
  • Okja
  • Dead Ringers
  • Fright Night
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • Baby Driver
  • John Wick: Chapter 2
  • Pumping Iron
  • Escape from New York
  • The Lobster
  • Wonder Woman
  • It Comes at Night
  • Bubba Ho-tep

See all 206

World Map

Highly rated films Jeremy missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Saturation
  • The Florida Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more