2018

Jeremy Sheffield Jeremy Sheffield’s year in review

Jeremy’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Sophie's Choice

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Field of Dreams

    ★★★★★

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • The Kings of Summer

    ★★★★★

  • A Simple Plan

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 330 Films watched
  • 27.5 Average per month
  • 6.3 Average per week

Milestones

First Film

Hitchcock/Truffaut

Jan 1

Most Watched

Big Trouble in Little China

twice

¡Three Amigos!

twice

Back to the Future

twice

The Big Lebowski

twice

The Fifth Element

twice

Last Film

Borg vs McEnroe

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
130 films
Comedy
116 films
Thriller
75 films
Horror
74 films
Action
67 films
Adventure
64 films
Sci Fi
54 films
Fantasy
47 films
Crime
43 films
Animation
33 films
USA
241 films
UK
54 films
France
24 films
Japan
22 films
Canada
20 films
China
10 films
Germany
8 films
Italy
8 films
Australia
5 films
Hong Kong
4 films
English
288 films
Spanish
31 films
French
29 films
Japanese
26 films
German
25 films
Italian
11 films
Chinese
10 films
Russian
8 films
Latin
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 362

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeremy’s most liked review

Rampage

★★½

This movie is right on the cusp of watchable and fun. I believe that half of the audiences will be able to enjoy it for the brainless fun that it is and the other half will get tripped up by plot holes, silly one liners, and the fact that billionaire…

More reviews

Jeremy’s most liked list

5 movies to watch after seeing A Quiet Place

I just watched A Quiet Place and absolutely loved it. I’ve created a list of films that I think would really go well with this film. The movies have several themes in them that are similar: hearing impaired stars, silent terror, alien attacks in the middle of nowhere, and the inability to keep your family safe. Enjoy this selection of films!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Harakiri
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Holmes & Watson
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

This Giant Papier-Mâché Boulder Is Actually Really Heavy
Average weighted rating:

3.2

Films Jeremy watched in 2018

  • Borg vs McEnroe
  • Ellen DeGeneres: Relatable
  • End of Days
  • Welcome to Marwen
  • Holmes & Watson
  • Vice
  • Don't Open Till Christmas
  • Mary Queen of Scots
  • Bumblebee
  • Aquaman
  • Mary Poppins Returns
  • Vox Lux
  • The Mule
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Favourite
  • Dial Code Santa Claus
  • People's Republic of Desire
  • Schindler's List
  • Ralph Breaks the Internet
  • Dracula: Dead and Loving It
  • Dracula
  • Halloween
  • The House That Jack Built
  • Anna and the Apocalypse
  • Green Book
  • A Private War
  • A Prayer Before Dawn
  • Pieces of April
  • Creed II
  • Cam
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Tokyo Godfathers
  • Love Actually
  • Apostle
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • The Night Comes for Us
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Long Dumb Road
  • Hold the Dark
  • Murder Party
  • Instant Family
  • Widows
  • Beautiful Boy
  • A Star Is Born
  • The Bridge on the River Kwai
  • Overlord
  • Mid90s
  • Suspiria
  • Adam Sandler: 100% Fresh
  • The Old Man & the Gun
  • Venom
  • Bad Times at the El Royale
  • First Man
  • Colette
  • The Shining
  • The Wife
  • White Boy Rick
  • Assassination Nation
  • Hardware
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Coherence
  • Mandy
  • A Simple Favor
  • The Predator
  • Alpha
  • Sophie's Choice
  • Stree
  • The Hows of Us
  • The Nun
  • Juliet, Naked
  • Eyes Without a Face
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Cronos
  • Operation Finale
  • Searching
  • Puzzle
  • The Island
  • Crazy Rich Asians
  • Coco
  • Cowboy Bebop: The Movie
  • Before Sunrise
  • Demetri Martin: The Overthinker
  • They Live
  • Field of Dreams
  • A Fish Called Wanda
  • Hard Target
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Martyrs
  • BlacKkKlansman
  • The Meg
  • Big Trouble in Little China
  • I Kill Giants
  • Good Manners
  • Harakiri
  • Life Itself
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • The China Hustle
  • Leave No Trace
  • The World of Kanako
  • The Kings of Summer
  • A Simple Plan
  • The Loved Ones
  • Vampires
  • Innocent Blood
  • The Equalizer 2
  • Christopher Robin
  • Blindspotting
  • Ninja Scroll
  • The King
  • Labyrinth
  • Suicide Club
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Full Eclipse
  • Project: Metalbeast
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Captain
  • Mission: Impossible - Fallout
  • ¡Three Amigos!
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life
  • Dying Laughing
  • The Exorcist
  • Incredibles 2
  • Yellow Submarine
  • Damsel
  • Maquia: When the Promised Flower Blooms
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Poor Boy
  • Gilbert
  • Five Fingers for Marseilles
  • BASEketball
  • Goldstone
  • Back to the Future
  • Sorry to Bother You
  • The Teacher
  • Eighth Grade
  • Ant-Man and the Wasp
  • Too Funny to Fail: The Life & Death of The Dana Carvey Show
  • Three Identical Strangers
  • The Misandrists
  • Thunder Road
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Columbus
  • Won't You Be My Neighbor?
  • TMNT
  • Teenage Mutant Ninja Turtles III
  • Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze
  • Narcissister Organ Player
  • Path of Blood
  • Euthanizer
  • Kevin James: Never Don't Give Up
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Prospect
  • A Boy and His Samurai
  • Tag
  • Pope Francis: A Man of His Word
  • First Reformed
  • Hulk
  • Mobile Homes
  • 2001: A Space Odyssey
  • Turtles Forever
  • True Grit
  • Vampire Clay
  • Dead Night
  • Faces of Death
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Ghostbusters
  • Sicario
  • Marlina the Murderer in Four Acts
  • American Animals
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • The Heiresses
  • 5 Centimeters per Second
  • The Big Chill
  • Dim the Fluorescents
  • The Meaning of Life
  • The Big Lebowski
  • Society
  • Hereditary
  • Boy
  • The Third Murder
  • Ocean's Eight
  • The Witch
  • Adventures in Public School
  • Antiporno
  • Making Fun: The Story of Funko
  • This Giant Papier-Mâché Boulder Is Actually Really Heavy
  • Bad Lucky Goat
  • Falling Down
  • Hotel Artemis
  • Upgrade
  • Solo: A Star Wars Story
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Superman
  • Zombies
  • Another Evil
  • Lu Over the Wall
  • The Lord of the Rings
  • Revenge
  • The Honor Farm
  • Free Fire
  • Braven
  • Batman Ninja

See all 330

World Map

Highly rated films Jeremy missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Shoplifters
  • Springsteen On Broadway
  • Burn the Stage: The Movie
  • Roma
  • An Elephant Sitting Still
  • Burning

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more