2019

Jeremy Sheffield Jeremy Sheffield’s year to date

Jeremy’s highest rated films

  • Cinderella

    ★★★★★

  • A Goofy Movie

    ★★★★★

  • Wild Rose

    ★★★★★

  • Shaun of the Dead

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★★★★

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Bad Black

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 348 Films watched
  • 31.6 Average per month
  • 7.6 Average per week

Milestones

First Film

Beast

Jan 1

Most Watched

Wild Rose

twice

Midsommar

twice

The Lion King

twice

The Art of Self-Defense

twice

Last Film

Cinderella

Nov 13

Genres, Countries & Languages

Drama
141 films
Comedy
116 films
Horror
77 films
Thriller
69 films
Action
62 films
Adventure
57 films
Romance
47 films
Sci Fi
45 films
Fantasy
40 films
Crime
37 films
USA
246 films
UK
49 films
Japan
27 films
France
26 films
Canada
14 films
Italy
11 films
Sweden
7 films
Germany
7 films
Australia
6 films
Belgium
5 films
English
306 films
French
34 films
Japanese
31 films
Spanish
26 films
Italian
24 films
German
16 films
Russian
9 films
Chinese
7 films
Swedish
5 films
Vietnamese
4 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 75 Added 302

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeremy’s most liked review

Avengers: Endgame

★★★★★

I laughed, I cried, and I celebrated 11 culminating into one glorious evening at the movies. Whether it is proved to be a good or bad film later, I thoroughly enjoyed myself.

www.moviegoals.com

More reviews

Jeremy’s most liked list

Movie Goal's Podcast List

Here is the always growing list of films that people have suggested I do for the podcast. It will be a growing list of films. They will not necessarily be watched in order. Each movie will have a note about who suggested the film and their reason for it if one exists.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Manos: The Hands of Fate
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Chris Porter: A Man From Kansas

Films Jeremy watched in 2019

  • Cinderella
  • A Goofy Movie
  • Alphaville
  • Jojo Rabbit
  • North by Northwest
  • The Game Changers
  • Dolemite Is My Name
  • You've Got Mail
  • Teen Spirit
  • To Catch a Thief
  • Force Majeure
  • Snoopy, Come Home
  • Wild Rose
  • Shaun of the Dead
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Twice-Told Tales
  • The Comedy of Terrors
  • Hustlers
  • Ad Astra
  • Rambo: Last Blood
  • Hello, Privilege. It's Me, Chelsea
  • Four Lions
  • Inglourious Basterds
  • The Day Shall Come
  • Bill Burr: Paper Tiger
  • It Chapter Two
  • Tigers Are Not Afraid
  • The Naked Kiss
  • Stand by Me
  • The Oath
  • Hail Satan?
  • Midsommar
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Summertime
  • Maiden
  • Violence Voyager
  • Belladonna of Sadness
  • The Nightingale
  • Colin Quinn: Red State, Blue State
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Dredd
  • The Raid
  • Apocalypse Now
  • Ready or Not
  • The Goonies
  • A Boy Named Charlie Brown
  • The Iron Giant
  • Bring the Soul: The Movie
  • The Case of Hana & Alice
  • The Angry Birds Movie 2
  • The Amazing Johnathan Documentary
  • I Am a Fugitive from a Chain Gang
  • The Shop Around the Corner
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Thoroughly Modern Millie
  • Sword of Trust
  • Chris Porter: A Man From Kansas
  • Personal Shopper
  • Somewhere
  • The Stunt Man
  • Hot Fuzz
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Farewell
  • Villains
  • The People Under the Stairs
  • Luz
  • Ophelia
  • Once Upon a Time... in Hollywood
  • The Lion King
  • Being Frank
  • The Myth of the American Sleepover
  • Jaws
  • This Is Spinal Tap
  • Total Recall
  • Stuber
  • Crawl
  • The Art of Self-Defense
  • The Lion King
  • Wild Rose
  • Easy Rider
  • The Great Outdoors
  • American Graffiti
  • Aladdin
  • Midsommar
  • My Man Godfrey
  • Toy Story 4
  • Pride and Prejudice
  • A Room with a View
  • Dirty Dancing
  • How to Marry a Millionaire
  • Bad Black
  • Spider-Man: Far from Home
  • The African Queen
  • Once Upon a Time in America
  • Shaft
  • Do the Right Thing
  • A Night to Remember
  • Framing John DeLorean
  • Death Spa
  • Chopping Mall
  • Nightmare Cinema
  • Family
  • Annabelle Comes Home
  • I Can Only Imagine
  • Under the Silver Lake
  • Rome, Armed to the Teeth
  • I Wanna Hold Your Hand
  • Rocketman
  • Psycho Cop Returns
  • Detroit Rock City
  • Late Night
  • Child's Play
  • Anna
  • Conan the Barbarian
  • Men in Black: International
  • Manos: The Hands of Fate
  • Stagecoach
  • Hard Boiled
  • TerrorVision
  • Stay Tuned
  • Vault
  • American Woman
  • Plus One
  • Wild Nights with Emily
  • Top Gun
  • Spring Broke
  • The Gangster, the Cop, the Devil
  • The Killer
  • Somewhere in Time
  • Dark Phoenix
  • All Is True
  • The Tomorrow Man
  • The New York Ripper
  • Eaten Alive!
  • The Dead Don't Die
  • Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Relaxer
  • Beauty and the Beast
  • Ma
  • The Cat Returns
  • Ask Dr. Ruth
  • Ginger Snaps
  • Near Dark
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Funny Face
  • Sunshine on Leith
  • Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward
  • Between Maybes
  • Alien
  • Love on the Run
  • The Biggest Little Farm
  • Brightburn
  • Booksmart
  • We Have Always Lived in the Castle
  • Yardie
  • Her Smell
  • Bed and Board
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Son of Batman
  • Seven Years in Tibet
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Creepshow
  • A Dog's Journey
  • The River and the Wall
  • Missing Link
  • Amazing Grace
  • Batman and Harley Quinn
  • Batman: Return of the Caped Crusaders
  • Batman vs. Two-Face
  • Roar
  • Burning Bright
  • Tolkien
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Hustle
  • Batman: Bad Blood
  • Batman vs. Robin
  • ¡Three Amigos!
  • Fatal Attraction
  • Mausoleum
  • Stranger in Our House
  • Long Shot
  • Knife+Heart
  • Princess Mononoke
  • Kiki's Delivery Service
  • 8½
  • Avengers: Endgame
  • Guava Island
  • Behind the Candelabra
  • Spirited Away
  • Diane
  • The Death of Dick Long
  • The Peanut Butter Solution
  • The Art of Self-Defense
  • Champion
  • Empire of the Sun
  • Howling III
  • Howling II: Stirba - Werewolf Bitch
  • The Howling
  • The Curse of La Llorona
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Lost in La Mancha
  • All That Jazz
  • Juliet of the Spirits

See all 348

World Map

Highly rated films Jeremy missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Marriage Story
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Bacurau
  • For Sama
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more