• Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    Ah, McKay, McKay... why do I insist with him?

    The thing is that, formally, he's as subtle as an elephant in a China Shop. But I wouldn't mind at all if he would return to the delirious goofiness of his first comedies with Will Ferrell.

    When he decides to be "serious", he's so didactic in his enterprise he naturally comes up as smug at worst or preaching to the choir at best. The thing that worked for me in this…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★½

    I'm impressed at some formal decisions Joachim Trier makes here. Particularly two sequences: one involving a time-stopping gambit that ends up with Julie, the protagonist, correcting the position of some lover's hand that had me laughing out loud and the other one a mushroom head trip wich includes some guest animation that had me amused.

    For most of the first part of the film, I was engaged and liked the way Trier portraits Julie's relationships. Like he really understands the…

  • King Richard

    King Richard

    ★★★

    An entertaining, if sloppy edited, piece of bopic that, if anything, reminds of "The Green Book" in all its charms as well as contradictions.

    First of all, I am a long time tennis nut. I remember all these things happening in real time. I remember TENNIS Magazine running an article on Richard Williams and how the editorialists were arguing about whether was anything good for Venus he would cast her away from her junior tennis peers. The criticism was that…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★½

    "Naturalistic storytelling is the fakest of them all"

    Ernesto Sábato

    For those keen on docudrama. I'm not one of them. Chloe Zhao knows what she's doing. To what purpose is for you to decide.
    It makes me eager to see Kelly Reichardt and Debra Granik more.
    PS: I've almost dropped off when Fern takes a dump in the truck. Like, why? To show Frances is folks?

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    I lost both my parents with dementia.
    I took care of my mother.
    This is the best film about BOTH.
    ---------------------------------------------------
    Sorry guys, comparing this to Charlie Kaufman or Nolan (both of whom I generally abhor) is short-sighted at the very least.

    That's because both are way too worried about being clever instead of being insightful or even smart. Especially Nolan. A good technician too willing to out-gotcha so you can scream "whoa", leaving in the process any dimensionality his…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★

    Stephanie Zacharek: "This is lip-gloss misanthropy packaged as feminist manifesto, clever but not smart, cynical without being perceptive or particularly passionate. Women are angry for good reason. They also deserve better movies than this one".
    -----------------------------------------------------------------

    On second viewing this holds up better. Mainly because you get used to Fennell's sui generis camerawork. Final is also earned on the basis of the premise: call it "feministploitation." Cassie was a doomed character from the get-go, it's in plain sight for whoever…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★

    The best final 20 minutes of ANY movie nominated for an Oscar this year.
    Chopped narrative lines helped a lot.

    Full review coming soon

    UPDATE:

    Gerwig's not rebelling against the source material. There's no reason she should do it. But with some characters perhaps it would have been welcomed. Alcott herself was too much keen on streotypes if you ask. However, almost every film adaptation has improved over the book and this is not exception.

    Already her signature style of…

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★½

    As a former Children's Film Festival Programmer, I should say I would have programmed this.

    The difference between JOJO RABBIT and the inarguably execrable LIFE IS BEAUTIFUL is that Waititi rightfully adopts Jojo's POV to tell the story.
    So it's a children's film instead of an adult film that treats adults like children.

    The problem with the film is that... is a children film and not entirely succesful as a wholesome piece of cinema. It is, like most children's films,…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★

    UPDATE: Never underestimate the power of rewatchability of a film. Like me. The characters are built to appear THIS cartoonish. Nevermind. This holds up.
    ----------------------------------------------------

    A genuine entertainment, written purposely so that the pieces fit together like in a game of Mamoushkas (or donuts, according to the vision of the particular detective Benoit Blanc -a sort of Hercule Poirot alter ego)

    I didn't find the dialogues too funny. I think Johnson uses a slight disenchantment with this family of plutocrats…

  • Judy

    Judy

    ½

    Bad lit, incomprehensibly framed, even worse scripted.

    Where you'd go, Reneé? Your patented grimace still on. You're still Bridget Jones under those ugly surgeries.

    You'll never be "Judy".

    The first stinker of the upcoming "Awards Season".

    It had to happen.

    My gay friends will like anything under the name "Judy". Watch out, it's a gay trap! Runaway!

    Another one for the garbage can.

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    I didn't want to watch this, but... I did

    And yes, it is "The King of Comedy" and "Taxi Driver" zipped for the New Millenium.

    It's also an out-of-left-fucking-field masterpiece!!

    It's Paul Verhoeven's ELLE from the "poor, clueless character"perspective and tangencially AGAINST the Marvel/DC Comics Universe... Think about it.

    FULL REVIEW HERE-------------

    It's clear to me the whole point is against the PC agenda imposed by academic tastemakers and commercial movie Moguls alike. That's why the American Press gave it…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★½

    There's a powerful film within Baumbach's "Marriage Story".

    Two commited central performances bombed oftentimes by Baumbach's pretentious *make my dialogues starry eye-d with pop references* hipsterdom. Not to mention a catastrophically bad early scene when a divorce file that is meant to be served to the self-involved (but good father) Charlie Barber (Adam Driver) by his family in-law plays like a non-ironic rehearsal scene for one of his avant-guard Theater Pieces. That's bad Baumbach in a nutshell. Stagy, in a…