Sort by

Christopher has logged 230 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rooster Cogburn

Rooster Cogburn

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Jim McLain

Big Jim McLain

1952
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walt: The Man Behind the Myth

Walt: The Man Behind the Myth

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle of Britain

Battle of Britain

1969
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Jet Pilot

Jet Pilot

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Mrs. Santa Claus

Mrs. Santa Claus

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry