RSS feed for Jonathan

Jonathan has logged 107 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★½
Edit this entry  
07
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
The Time Machine

The Time Machine

1960
×
★★★
Edit this entry  
24
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wrong

Wrong

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Silent Hill: Revelation 3D

Silent Hill: Revelation 3D

2012
×
★½
Edit this entry  
20
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★
Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Edit this entry  
29
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Wonderful World of the Brothers Grimm

The Wonderful World of the Brothers Grimm

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★
Edit this entry  
13
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry