RSS feed for Jonathan

Jonathan has logged 74 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
14
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
20,000 Leagues Under the Sea

20,000 Leagues Under the Sea

1954
×
★★★
Edit this entry