RSS feed for Jonathan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Captains

The Captains

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once

Once

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★½
Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Edit this entry  
07
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Carré Blanc

Carré Blanc

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Rampart

Rampart

2011
×
★★
Edit this entry  
06
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Faust

Faust

2011
×
½
Edit this entry  
06
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry