RSS feed for Jonathan
  • Shin Godzilla

    Shin Godzilla

    ★★½

    Enjoyable.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★½

    Entertaining, but not without its problems. Glad to be done with these.

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★

    Golly, what a gem!

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★½

    That was entertaining and a fun addition to the MCU. Made me hyped for her return in Endgame.

  • The Predator

    The Predator

    ½

    This movie is garbage and a waste of time.

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★½

    Drew Goddard has yet to disappoint.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★★½

    What a fun cast in a fun movie. Love those title cards at the end.

  • The Nun

    The Nun

    ½

    Absolutely dumb.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★

    Entertaining. Expected.

  • Roma

    Roma

    ★★

    There’s one scene in this that is really good, and the rest desperately needed an editor.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    Watch the actual Live Aid footage or any concert footage of Queen instead.

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

    Easily the best and most exciting film I saw in 2018, and up there among my favorites. Sorry Disney, you should probably sit out the whole spider-man thing.