• Encanto

    Encanto

    ★★★★

    Encanto is a vibrant, heartfelt, and magical entry from Walt Disney Animation Studios that is very different from a lot of their other films, but is just as charming and fun as you'd hope.

    As always, the animation is absolutely stunning. Disney continues to outdo themselves, and what they manage to accomplish here from a technical standpoint is very impressive.

    The music in the film is also very good. Lin-Manuel Miranda wrote the songs, and they're very catchy, memorable, and…

  • King Richard

    King Richard

    ★★★★½

    King Richard is easily one of the biggest pleasant surprises 2021 has had to offer, and also one of the best movies this year.

    It starts off like a pretty standard sports drama. But once the characters start to develop and the story gets going, it becomes something so wholesome and hopeful that it was impossible not to smile.

    The biggest surprise of King Richard is how much it subverts expectations. Even with a familiar and predictable story, the screenplay…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    House of Gucci is a film that has a lot to like and tries to elevate the material on the page with solid direction, performances, and editing, but still ends up feeling like an unfocused biopic that's poorly paced and doesn't have a whole lot to say.

    Ridley Scott is a very seasoned filmmaker and his style comes across well here. It's clear there is a lot of experience behind the camera because of how good all of the technical…

  • The Boss Baby: Family Business

    The Boss Baby: Family Business

    ★★★

    "It's Night of the Living Boomers!"

    The Boss Baby: Family Business. Where do I start?

    I guess I'll start by saying I never hated the original. It's bizarre, wacky, maybe even confusing, but it has its moments and can actually be pretty funny from time to time. It has a lot of major WTF moments that just go off the rails into absurdity, and it's kind of fun to watch, even if it's not very good.

    The same thing can…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    I like this movie a little bit more every time I watch it. Definitely my favorite thing to come out of phase 4 thus far.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    Ghostbusters: Afterlife manages to capture everything fans love about the original, and also tell a fun story with new characters.

    This film is at its strongest when it finds clever ways to develop the characters while also connecting it to the original in unexpected ways.

    The new characters are entertaining, fun, and I'd like to see them again. Particular standouts in the cast are McKenna Grace (when is she not) and Paul Rudd. Both actors really bring their A-game and…

  • Belfast

    Belfast

    ★★★

    Belfast is a film I didn't really have a lot of expectations for, and for the most part, it never really surprised or disappointed.

    This film has some really good ideas and a story that lends itself to some great scenes. This movie is sprinkled with hints of greatness every so often, but tends to feel mostly average a lot of the time. Sometimes even a little boring.

    The performances are all very good, the film is well shot, lit,…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    Tick, Tick...BOOM! absolutely delivers on its title. It ticks and it ticks, and suddenly, I've found myself swept up as the plot explodes with emotion.

    Andrew Garfield delivers yet another fantastic performance of his, and I would not be surprised whatsoever if he gets award nominations in the next few months.

    This musical based on a musical based on the guy (Jonathan Larson) who wrote the Musical Rent is directed by Lin-Manuel Miranda. You know, the guy who made that…

  • Clifford the Big Red Dog

    Clifford the Big Red Dog

    ★★½

    Clifford the Big Red Dog is the kind of film that isn't good, but is simply too innocent to be upset about.

    There is not a single bad bone in this movie's heart, and despite a lot of unfunny humor, generic storylines, and even worse characters, it is kind of cute. Clifford is a poorly rendered CGI being, but he's also a lovable pup who just wants love.

    And particularly after the somewhat depressing opening that completely took me off…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★

    I didn't really know what to expect going into Red Notice. All I did know is that I wanted to see a fun movie with The Rock, Ryan Reynolds, and Gal Gadot.

    What I got was a very generic adventure/heist movie that spent all of its budget on the actors and not the writing, direction, or story.

    It's clear the three big actors involved are having fun on screen together, and they do share some cool moments. When they're all…

  • Olaf Presents

    Olaf Presents

    These were a lot of fun.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★

    The French Dispatch is a decent film that delivers the most Wes Anderson thing Wes Anderson has ever made.

    This movie is filled with Anderson's signature stylistic choices, and it really goes to show how stylish he truly is. You know you're watching one of his films from the moment you lay eyes on it, and that's something that cannot be said about many filmmakers.

    As for this film in particular, that distinct style and feel can only take the…