RSS feed for owen

owen has logged 54 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sparrows

Sparrows

1926
×
★★★
Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Judith of Bethulia

Judith of Bethulia

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cabiria

Cabiria

1914
×
★★★★
Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gate of Flesh

Gate of Flesh

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Arsenal

Arsenal

1929
×
★★★★
Edit this entry  
10
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Django

Django

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
French Cancan

French Cancan

1955
×
★★★½
Edit this entry