RSS feed for MovieLuvr4Life

MovieLuvr4Life has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Prey

Birds of Prey

1973
×
★★
Edit this entry  
10
A Gathering of Old Men

A Gathering of Old Men

1987
×
½
Edit this entry  
10
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
½
Edit this entry  
06
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
Edit this entry  
30
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

2005
×
½
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Silent Running

Silent Running

1972
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Night That Panicked America

The Night That Panicked America

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Edit this entry  
23
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Panic in Year Zero!

Panic in Year Zero!

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Boatniks

The Boatniks

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wilderness Survival for Girls

Wilderness Survival for Girls

2004
×
★★★
Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Edit this entry  
11
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boeing, Boeing

Boeing, Boeing

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Shag

Shag

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Beyond the Poseidon Adventure

Beyond the Poseidon Adventure

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
Paper Lion

Paper Lion

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dear Dictator

Dear Dictator

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bad Grandmas

Bad Grandmas

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Murder on Flight 502

Murder on Flight 502

1975
×
★★½
Edit this entry