RSS feed for MovieLuvr4Life

MovieLuvr4Life has logged 72 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Shag

Shag

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Fuzz

Fuzz

1972
×
½
Edit this entry  
29
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Boatniks

The Boatniks

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★
Edit this entry  
11
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boeing, Boeing

Boeing, Boeing

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Shag

Shag

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Paper Lion

Paper Lion

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dear Dictator

Dear Dictator

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Bad Grandmas

Bad Grandmas

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Perfect Furlough

The Perfect Furlough

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
McHale's Navy Joins the Air Force

McHale's Navy Joins the Air Force

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Last Sharknado: It's About Time

The Last Sharknado: It's About Time

2018
×
½
Edit this entry  
29
Once Upon a Crime

Once Upon a Crime

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stripes

Stripes

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Ballad of Josie

The Ballad of Josie

1967
×
★★★½
Edit this entry  
03
Where Were You When the Lights Went Out?

Where Were You When the Lights Went Out?

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
★★
Edit this entry  
01
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Shag

Shag

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Under the Rainbow

Under the Rainbow

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Predator

The Predator

2018
×
½
Edit this entry  
14
Leprechaun Returns

Leprechaun Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sgt. Bilko

Sgt. Bilko

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stripes

Stripes

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sharknado 5: Global Swarming

Sharknado 5: Global Swarming

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Surviving Gilligan's Island

Surviving Gilligan's Island

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Range 15

Range 15

2016
×
½
Edit this entry  
21
The Boatniks

The Boatniks

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
16
No Good Heroes

No Good Heroes

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
½
Edit this entry  
11
Let It Ride

Let It Ride

1989
×
½
Edit this entry  
09
Tin Men

Tin Men

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

2011
×
Edit this entry  
13
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Edit this entry