RSS feed for MovieLuvr4Life

MovieLuvr4Life has logged 33 entries for mystery films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Enter Nowhere

Enter Nowhere

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Murder on Flight 502

Murder on Flight 502

1975
×
★★½
Edit this entry  
03
Dead Man's Island

Dead Man's Island

1996
×
½
Edit this entry  
28
Below

Below

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Flashpoint

Flashpoint

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Crime

Once Upon a Crime

1992
×
★★★★
Edit this entry  
19
Identity

Identity

2003
×
½
Edit this entry  
16
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Klute

Klute

1971
×
★★★
Edit this entry  
11
In the Electric Mist

In the Electric Mist

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Crash: The Mystery of Flight 1501

Crash: The Mystery of Flight 1501

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Case 39

Case 39

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mad Room

The Mad Room

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Kiss Before Dying

A Kiss Before Dying

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Flesh and Bone

Flesh and Bone

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
½
Edit this entry  
24
The Gracefield Incident

The Gracefield Incident

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Edit this entry  
10
Fletch Lives

Fletch Lives

1989
×
★★½
Edit this entry  
09
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
½
Edit this entry  
06
Looking Glass

Looking Glass

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Stillwater

Stillwater

2018
×
½
Edit this entry