Sort by

Movie has logged 379 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Butler

The Butler

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Ted

Ted

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
16
CBGB

CBGB

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kevin Smith: Burn in Hell

Kevin Smith: Burn in Hell

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Case of You

A Case of You

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
RED 2

RED 2

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Salinger

Salinger

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Slightly Single in L.A.

Slightly Single in L.A.

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Heart of the Country

Heart of the Country

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Paranoia

Paranoia

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Getaway

Getaway

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ass Backwards

Ass Backwards

2013
×
★½
Edit this entry  
05
Girl Most Likely

Girl Most Likely

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Adventures in the Sin Bin

Adventures in the Sin Bin

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★
Edit this entry  
03
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
So This Is Christmas

So This Is Christmas

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Best Man Down

Best Man Down

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Don’t Stop Believin’: Everyman’s Journey

Don’t Stop Believin’: Everyman’s Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Edit this entry