Sort by

chris martinez has logged 229 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
True Stories

True Stories

1986
×
Edit this entry  
29
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Edit this entry  
27
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Edit this entry  
21
Meantime

Meantime

1983
×
Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
Edit this entry  
13
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Edit this entry  
09
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
Edit this entry  
02
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
Edit this entry  
01
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Edit this entry  
28
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
28
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pusher

Pusher

1996
×
Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swallow

Swallow

2019
×
Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Five Feet High and Rising

Five Feet High and Rising

2000
×
Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
Edit this entry  
14
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
Edit this entry  
14
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
07
Lemonade

Lemonade

2016
×
Edit this entry  
07
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Edit this entry  
18
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
Edit this entry  
15
No More Excuses

No More Excuses

1968
×
Edit this entry  
13
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Two Tons of Turquoise to Taos Tonight

Two Tons of Turquoise to Taos Tonight

1975
×
Edit this entry  
09
Babo 73

Babo 73

1964
×
Edit this entry  
08
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
07
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
01
DumbLand

DumbLand

2002
×
Edit this entry  
31
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
30
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
Edit this entry  
29
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
Edit this entry