Sort by

Movieman97 has logged 190 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry