RSS feed for MovieManFan
  • Spider-Man

    Spider-Man

    ★★★★

    Spider-Man

    Year Of Release: 2002.

    Directed By: Sam Raimi

    Score: 8/10.

    Pros: the first ever live action Spider-Man movie. this movie was just awesome. Sam Raimi did a terrific job helming this movie and the cast was very good, but the standout is of course, the one and only Willem Dafoe as The Green Goblin. he's fantastic in this role and i'll never forget his terrific portrayal in this movie as the character. Tobey Maguire is also very good. he's…

  • Onward

    Onward

    ★★★★

    Onward

    Year Of Release: 2020.

    Directed By: Dan Scanlon

    Score: 8/10.

    Pros: Onward is another win for Pixar. this movie was great. i enjoyed it a lot, and the story felt pretty original. there was some moments where it didn't and other times, it did. but overall, the story was solid and Chris Pratt and Tom Holland were perfect casting choices for Barley and Ian. their chemistry here is just felt throughout the movie in their voice work. the supporting…

  • Spectre

    Spectre

    ★★★½

    Spectre

    Year Of Release: 2015.

    Directed By: Sam Mendes

    Score: 7/10.

    Pros: this installment was..... good. but out of all the Bond Craig films, it's my least favorite. Daniel Craig gave a great performance despite the material he had to work with. he also had good chemistry with Léa Seydoux's Madelaine Swann. all the supporting cast was terrific too. the most positives i can give are that the acting is very good for the most part and the movie is…

  • Skyfall

    Skyfall

    ★★★★★

    Skyfall

    Year Of Release: 2012.

    Directed By: Sam Mendes

    Score: 10/10.

    Pros: now this is how you do a sequel: raise the stakes, bigger action, great acting, amazing cinematography and writing with a great antagonist, and pretty much going all out on a sequel in general. this is by far one of the best Bond movies ever made and i declare it my official favorite one of the Craig era with Casino Royale right behind it. this movie was just…

  • Quantum of Solace

    Quantum of Solace

    ★★★★

    Quantum Of Solace

    Year Of Release: 2008.

    Directed By: Marc Forster

    Score: 8/10.

    Pros: this installment was.... great. yeah, i'm being honest with you guys here: i thought it was great. i also consider this installment underrated. Daniel Craig gave another terrific performance as Bond, the action looked very cool and my personal favorite sequence in the movie was the boat chase, that was very cool. Judi Dench gave another very good performance as M, and while the plot was…

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★★

    Casino Royale

    Year Of Release: 2006.

    Directed By: Martin Campbell

    Score: 10/10.

    Pros: well, my friends, they have done it. not only did they make an amazing Bond movie, they actually manged to make a Bond film that tops Goldfinger as my favorite Bond movie and cast THE actor that passes Connery as my favorite Bond. Daniel Craig was born to play this role and he plays it just magnificently. director Martin Campbell does it again. the plot was fantastic,…

  • Die Another Day

    Die Another Day

    ★★½

    Die Another Day

    Year Of Release: 2002

    Directed By: Lee Tamahori

    Score: 4/10.

    Pros: Pierce Brosnan was.... ok in here. for me, i think he tried with the material he was given, but i think this was his weakest performance as Bond. that's just me. and like him, Halle Berry was the same: she didn't have much to work with, but did her best with that she had as well. i'd say there was at least two action scenes that…

  • The World Is Not Enough

    The World Is Not Enough

    ★★★½

    The World Is Not Enough

    Year Of Release: 1999.

    Directed By: Michael Apted

    Score: 7/10.

    Pros: this was another good installment. like Tomorrow Never Dies, Pierce Brosnan gave a solid performance and like Elliott Carver, Renard was a pretty good villain, though he was no Alec Trevelyan, who is still the best villain of the Pierce Bond films. there was some solid action too, but i think the standout sequence was the boat chase chase at the beginning, that was…

  • Tomorrow Never Dies

    Tomorrow Never Dies

    ★★★½

    Tomorrow Never Dies

    Year Of Release: 1997.

    Directed By: Roger Spottiswoode

    Score: 7/10.

    Pros: this was a pretty good installment. it was in no way better than Goldeneye, but it was enjoyable. Pierce Brosnan gave a solid performance in his second outing as Bond and while he wasn't the greatest Bond villain ever, Elliott Carver was a pretty good one for this installment and Jonathan Pryce did a solid job portraying him as did Michelle Yeoh as Wai Lin. there…

  • GoldenEye

    GoldenEye

    ★★★★★

    Goldeneye

    Year Of Release: 1995.

    Directed By: Martin Campbell

    Score: 10/10.

    Pros: this movie..... is freaking great! Martin Campbell was really a gifted director for his time between making this and Mask Of Zorro, cause he made such great films then. Pierce Brosnan was amazing as the newest Bond and worthy of the role after Dalton. his charisma and style fit the character so perfectly, and Judi Dench was very good as the new M. i look forward to more…

  • Licence to Kill

    Licence to Kill

    ★★★★★

    License To Kill

    Year Of Release: 1989.

    Directed By: John Glen

    Score: 10/10.

    Pros: this is not only an excellent Bond movie, this is a great movie in general. i loved how this one raised the stakes even more so than the previous entry. Timothy Dalton nails it once again as Bond. and i think it's kinda sad, cause he's fantastic as the character. makes me wish we coulda seen more of him. ah, well, at least we got 2…

  • The Living Daylights

    The Living Daylights

    ★★★★

    The Living Daylights

    Year Of Release: 1987.

    Directed By: John Glen

    Score: 8/10.

    Pros: this was a fantastic installment. Timothy Dalton nailed it as the newest James Bond. i honestly think it's a real shame he only ever portrayed the role in this and License To Kill. i'd have liked to see him in more installments, cause he was fantastic here. i found him to be the right mixture of Sean Connery's Bond when he can be serious and emotional,…